Proje, sadece kapılı sitelerdeki güvenlik duvarlarını kaldırmakla kalmamış, aynı zamanda sosyal konutların modüler ve zeminsiz olmasıyla da dikkat çekmektedir. Bu tasarım yaklaşımı, farklı yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlara sahip kişilere daha geniş bir alan ve özgürlük sunmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, gecekonduların karmaşıklığını ve çeşitliliğini yansıtarak toplumsal bir değer atfetmek çalışılmıştır.

Bazı semtler içine kapanıktır. Yıkıntılar arasında gezerken bir gözün sizi izlediğinden emin olursunuz. Bu kişi belki bir serseri yada meraklı bir teyze olabilir. Komik ki, aynı durum kapılı lüks sitelerde de geçerlidir. Önce güvenliğe uğranır, kişi aranır, kameraya gülümsenir, misafire orada olmaması gerektiği baskılanır. En azından hemen bitişiğindeki gecekonduya bir kire girdiniz mi, birde birisine selam verdiniz mi mekan sizindir artık.

Proje bu durumdan esinlenmiş öncelikle göz hizasında kapı gibi görüş engeli teşkil eden birimleri yok saymıştır. Böylece güvenli bilinmeyen bölgelerin çıplaklaşması ile kullanımının teşvik edilmesi amaçlanmıştır. İkincil olarak düzenli iskeletinde bir gecekondunun karmaşıklığı arayarak farklı tip yerleşim ve kişilerin görünürde kaotik olarak bulunması, modül planlarla sağlanmıştır.

Kapılı Sitelere Karşı Modüler Zeminsiz Sosyal Konut